Mining rig je složen ze stejných komponentů jako klasický stolní počítač, pouze se při jeho stavění klade důraz na odlišené parametry.
Základní deska (Motherboard)
Hlavním účelem základní desky je propojit všechny ostatní jednotlivé komponenty do fungujícího celku a poskytovat jim napájení.
Nejdůležitějším parametrem při výběru základní desky je počet PCI-E slotů. Grafická karta se při použití ve stolním počítači zapojuje do základní desky přes konektor PCI-E x16 (dlouhý konektor). Pro používání k těžení kryptoměn můžeme také použít konektory PCI-E x1 (krátký konektor). Čím více PCI-E slotů základní deska má, tím více karet do ní můžete zapojit.
Základní deska by měla mít optimálně 6 PCI-E slotů, každá grafická karta potřebuje svůj vlastní slot.
Doporučujeme vybírat základní desky s paticí LGA 1200 (Intel) nebo AM4 (AMD), protože desky s těmito paticemi jsou aktuálně ty nejmodernější a tím pádem do nich jednoduše seženete CPU.
Procesor (CPU)
Funguje jako „mozek“ celého rigu.
K použití v mining rigu se hodí jakýkoliv levnější procesor. Jelikož pro těžení kryptoměn za pomocí grafických karet není výkon procesoru důležitý. Podstatná je pouze kompatibilita chipsetu a patice základní desky se zvoleným procesorem.
Operační paměť (RAM)
Slouží ke krátkodobému uchovávání dat spuštěných programů.
Pro bezproblémový chod postačí jeden 8GB DDR4 paměťový modul se základními parametry.
Zdroj (PSU)
Zpracovává vstupní napětí z elektrické sítě a pomocí různých konektorů napájí jednotlivé komponenty a grafické karty.
Jedná se o jeden z nejdůležitějších komponentů v celém mining rigu, protože nekvalitní zdroj může časem poškodit nebo zničit ostatní komponenty.
Důležité je pořídit dostatečně silný zdroj v závislosti na celkovém odběru mining rigu. Orientační odběr elektrické energie si můžete spočítat součtem TDP (tepelný výkon) každé grafické karty, která bude v mining rigu zapojena a k tomu přičtěte 100W což odpovídá spotřebě ostatních komponentů. Výsledné číslo bude orientační spotřeba, na jejímž základě si zvolíte výkon zdroje. Vždy mějte u zdroje alespoň 10% rezervu mezi výkonem a spotřebou.
Podstatným parametrem je počet PCI-E kabelů, každá grafická karta potřebuje minimálně jeden.
Pro dostatek výkonu i PCI-E kabelů můžete samozřejmě do mining rigu zapojit i více zdrojů.
Nezapomeňte také před nákupem zkontrolovat certifikaci 80 Plus, která zajišťuje energetickou účinnost zdroje. Doporučujeme kupovat zdroje s certifikací alespoň 80 Plus Gold.
Pevný disk (SSD)
Na disk se v rigu instaluje operační systém a slouží k uchování dat.
SSD disk je na rozdíl od klasického HDD disku mnohem rychlejší, lehčí a především menší.
Pro nainstalování operačního systému a programu pro těžení postačí jakékoliv základní 120GB SSD.
PCI-E Risery
Fungují jako prodlužovací kabely, díky nim se může do mining rigu zapojit více karet a nemusí být zapojeny přímo do základní desky.
Konstrukce
Konstrukce pro mining rig může být otevřená nebo uzavřená, obě mají své výhody.
Uzavřená konstrukce poskytuje lepší proudění vzduchu uvnitř konstrukce (airflow), tím pádem i lepší chlazení a teploty grafických karet. Je také lépe přenositelná a především skladná. Navíc se na komponenty uvnitř méně práší. Jediná nevýhoda uzavřených konstrukcí je jejich vyšší pořizovací cena.
Mezi hlavní výhodu otevřené konstrukce patří její nízká pořizovací cena. Mezi nevýhody patří horší proudění vzduchu a komponenty se rychleji zapráší.
Grafické karty
Výběr vhodných karet pro těžení si podrobně rozebereme v dalším samostatném článku.