Kryptoměnová peněženka je vstupní branou do světa kryptoměn. Ať už chcete jen nějakou kryptoměnu držet, obchodovat nebo těžit, bez krypto peněženky se neobejdete. V tomto článku vám pomůžeme pochopit, jak fungují základní typy peněženek, abyste si dokázali vybrat tu pravou.
V článku najdete:
- Co je to krypto peněženka
- Jak krypto peněženky fungují
- Co je to seed, privátní a veřejný klíč i adresa
- Rozdíly mezi burzou, SW a HW krypto peněženkou
- Jak vybrat tu pravou
Co je to krypto peněženka
Každý, kdo chce držet, posílat nebo přijímat kryptoměny, musí mít krypto peněženku. Ta se stává centrálním místem, ze kterého můžete s bitcoiny a altcoiny dále nakládat. Neobejdete se bez ní ani v případě, že uvažujete o těžbě kryptoměn.
Nejdůležitějším poznatkem pro pochopení je, že krypto peněženka žádné kryptoměny neobsahuje! Nejsou na ní uložené, nemůžete si na ně sáhnout, nepatří vám. Jediné, co krypto peněženka skutečně obsahuje, jsou privátní a veřejné klíče k adresám, které vás opravňují k transakcím s uloženými prostředky.
Abychom se v tom nezamotali, podívejme se na názorný příklad.
Fungování krypto peněženek na příkladu
Pojďme si nejdříve vše ukázat na názorném příkladu. Většina kryptoměn pro své fungování využívá blockchain, což je velmi zjednodušeně otevřená účetní kniha, do které jsou postupně zapisovány všechny probíhající transakce v síti.
Představte si teď blockchain jako stěnu složenou z průhledných skleněných trezorů, která funguje podle následujících pravidel:
- Každý si může prohlédnout obsah každého trezoru.
- Každá transakce je zapsána do veřejné účetní knihy, kde si ji může každý prohlédnout.
- Pouze majitel trezoru ho může odemknout, vzít z něj peníze a vložit je do jiného trezoru.
Skleněný trezor z našeho příkladu se v kryptosvětě nazývá Adresa. Vlastnické právo majitele k danému trezoru určuje Seed. Odemknutí trezoru při transakci probíhá zadáním Privátního klíče do jeho zámku, označovaném jako Veřejný klíč. A krypto peněženka je program nebo mini počítač, na kterém jsou privátní klíče uložené.
Novou terminologii si teď blíže rozeberme.
Seed
Při založení krypto peněženky je vygenerován unikátní řetězec 12 až 24 anglických slov náhodně vybraných ze seznamu 2048 variant. Výsledný řetězec zná pouze majitel peněženky, který ji založil.
Příklad 12slovného seedu:
earn hire gravity benefit police volcano outside kitchen monitor receive wisdom universe
Seed slouží jako hlavní heslo k peněžence, které opravňuje majitele nakládat s prostředky na dané adrese. S jeho pomocí lze také obnovit přístup k peněžence v případě ztráty privátního klíče.
Seed si vždy zapište na papír, ten uložte na bezpečné místo a s nikým ho nesdílejte. Jakmile někdo získá váš seed, získá i přístup ke všem kryptoměnám na dané adrese.
🛡️ Seed nikdy neukládejte do počítače, mobilního telefonu ani na internet!
Privátní klíč
Z jednotlivých slov seedu je vám následně vygenerován privátní klíč. Ten slouží k podepsání transakce, kdy posíláte prostředky z vaší adresy někam jinam. Tento klíč si můžete představit jako PIN nebo SMS kód, který zadáváte do internetového bankovnictví.
Privátní klíč bedlivě opatrujte, protože pokud ho někdo získá, získá i přístup ke kryptoměnám ve vaší peněžence.
🛡️ Privátní klíč ukládejte ideálně pouze na hardwarovou peněženku.
Veřejný klíč
Po privátním klíči je vygenerován veřejný klíč. Představit si ho můžete jako zámek trezoru ve skleněné stěně z našeho příkladu, který každý vidí. Odemknout ho ale může jen majitel správného privátního klíče.
Adresa
Protože je veřejný klíč příliš dlouhý, zkracuje se na adresu. Adresa slouží jako číslo účtu a je běžně k dohledání, takže se každý může podívat na zůstatek kryptoměn spojených s danou adresou.
Pokud od někoho vyžadujete platbu v kryptoměně, pošlete mu adresu a on vám na ni přepošle kryptoměnu.
Kryptografická bezpečnost
Kryptoměnové peněženky využívají pokročilé šifrování k tomu, aby zaručily maximální bezpečnost při nakládání s prostředky na blockchainových sítích.
Šifrování v tomto případě funguje jednosměrně – ze seedu lze odvodit privátní klíč, z něj veřejný klíč a z něj adresu.
Naopak to ale udělat nelze a není možné z veřejného klíče dopočítat privátní klíč.
💡 Pamatujte:
Seed → Privátní klíč → Veřejný klíč → Adresa
Seed ← Privátní klíč ← Veřejný klíč ← Adresa
Typy krypto peněženek
Existují 3 základní typy krypto peněženek, které se liší především bezpečností, náklady na pořízení a jednoduchostí pro uživatele.
1. Burza
Nejjednodušší cestou jak pořídit první kryptoměny, je založení účtu na některé z kryptoměnových burz. Tento způsob by ale neměl být zaměňován s krypto peněženkou, protože tou rozhodně není. Alespoň ne vaší.
Výhody: Extrémně snadný nákup i prodej širokého spektra kryptoměn
Nevýhody: Nižší bezpečnost, protože nejste majitelem krypto peněženky
Uživatel burzy není majitelem žádné kryptoměnové peněženky, veškeré seedy a privátní klíče vlastní burza. Pokud zkrachuje nebo je napadena hackery, vy přijdete o veškeré držené kryptoměny.
🛡️ Peněženky na kryptoměnové burze nepatří vám.
Na burze tak nakupujte a prodávejte kryptoměny, ale pro dlouhodobé držení doporučujeme prostředky převést do bezpečnějších krypto peněženek. Tedy takových, jejichž seedy a privátní klíče vlastníte vy a jen vy.
Ještě doplníme, že samy burzy někdy takové peněženky nabízejí, příkladem může být Coinbase Wallet.
👉 Účet na burze si můžete založit například u Coinbase nebo Binance.
2. Softwarová peněženka
Softwarová peněženka je velmi jednoduchá aplikace, která je intuitivní a především zdarma. V této aplikaci máte uložené privátní klíče ke všem svým kryptoměnovým adresám, se kterými můžete pohodlně manipulovat v digitální podobě. Stáhnout si tuto aplikaci můžete na počítač, mobilní telefon, nebo ji používat online.
Výhody: Jednoduchá manipulace s prostředky, podpora většiny kryptoměn, zdarma
Nevýhody: Náchylnější k hackerským útokům
Ani softwarové peněženky se nehodí k držení větších obnosů kryptoměn. Vždy existuje riziko hackerského útoku, při kterém může dojít k získání privátních klíčů a ztrátě všech prostředků.
Pro snadnou manipulaci s adresami jsou ale hojně využívány při běžném platebním styku.
👉 Spolehlivou softwarovou peněženkou je například Exodus, případně Metamask.
3. Hardwarová peněženka
Nejbezpečnější variantou pro držení kryptoměn je pořízení hardwarové peněženky. Jde o samostatné fyzické zařízení o velikosti flash disku, které bylo speciálně navržené pro uchovávání privátních klíčů.
Hardwarová peněženka funguje jako malý počítač – má vlastní paměť, procesor a displej.
Výhody: Imunní vůči virům a malwaru, minimální riziko krádeže
Nevýhody: Vyžaduje vstupní investici, náročnější manipulace
Daň za maximální bezpečí je nižší komfort při nakládání s prostředky. Musíte u sebe toto zařízení mít vždy, když chcete kryptoměny někam posílat.
Ztráta hardwarové peněženky se může rovnat ztrátě prostředků na nich uložených. Proto ji doporučujeme uskladnit na bezpečném místě a běžné platby provádět ze softwarové peněženky.
🛡️ Pro případ ztráty či poškození uchovávejte záložní seedy odděleně.
Pro dlouhodobé uložení větší zásoby kryptoměn a jejich držení jsou ovšem HW peněženky nedocenitelné a majitelům nabízí prakticky naprosté bezpečí před hackery.
👉 Oblíbenými hardwarovými peněženkami jsou oba modely české firmy Trezor.
Výběr té pravé krypto peněženky
Výběr správné peněženky pro vás záleží na tom, k čemu kryptoměny plánujete používat a jaká je vaše obecná averze k riziku. Do hry obvykle vstupují 3 faktory – bezpečnost, pohodlí a cena.
Bezpečnost
Čím více prostředků v kryptoměnách plánujete držet, tím bezpečnější variantu volte. Pokud ale k riziko přistupujete opatrněji, není od věci rovnou sáhnout po nejbezpečnější možné variantě. Člověk nikdy situaci správně nevyhodnotí, dokud se na vlastní kůži nestane obětí hackerského útoku.
Pohodlí
Každá z variant nabízí různou míru uživatelského komfortu. Na burzu nebo do softwarové peněženky se můžete přihlásit odkudkoliv, ale tu hardwarovou musíte nosit neustále při sobě, například na klíčích. Kromě toho také zkontrolujte i nabídku kryptoměn, které můžete s danou peněženkou obchodovat. Speciálně u burz bývá značně omezená.
Cena
Nákup hardwarové peněženky za několik stokorun dává smysl při dlouhodobém držení už několika desítek tisíc korun v kryptoměnách. Používání softwarové peněženky je zdarma a pro běžné platby nebo uložení menších obnosů může stačit. U burz si dejte pozor za poplatky spojené s transakcemi, případně jejich minimální velikosti.
Co si o krypto peněženkách odnést?
Krypto peněženka je místem, ve kterém jsou uloženy vaše privátní klíče. Pouze s nimi můžete s prostředky uloženými na dané adrese nakládat. Pokud byste k privátním klíčům ztratili přístup, můžete kryptoměnovou peněženku obnovit pomocí seedu, což je náhodně vygenerovaný řetězec, který dostanete při jejím založení.
Výběr peněženky a zabezpečení vašich privátních klíčů je naprosto zásadní otázkou, kterou si musíte zodpovědět. Ideálně už před tím, než se do obchodování, těžby či držení kryptoměn pustíte.
Rozhodnutí, zda se spolehnout na burzu nebo si pořídit softwarovou či hardwarovou peněženku, rozhodně nepodceňte. Pečlivě zvažte, proč a jak budete kryptoměny využívat. Zaměřte se na kritické faktory, kterými jsou bezpečnost, pohodlí a cena.
Nevíte si s výběrem krypto peněženky rady? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.